Vintage styl

Slovo vintage znamená volným překladem staromódní a cenný. Podle dostupných informací je to móda, která se nosila v období od roku 1920 - 1960. Originální vintage móda se přesněji vyznačuje tou módou (oblečení a doplňky), která svého času byla velmi módním trendem a především, kterou v té dané době kdysi vlastnil nějaký majitel/majitelka a kterou používal, tedy nosil/nosila. Tento originální kousek pak většinou v sobě ukrývá i svůj vlastní příběh. Pokud budete tento "pravý" vintage kousek chtít, lze jej pořídit a to dvěma způsoby:

  1. V second handu

  2. Na internetu

Připravte se však na to, že to nemusí být zrovna levná záležitost. O tuto módu je v cizině velký zájem, ne však každý má to štěstí narazit na dobrý úlovek. Můžete takto sehnat například i róby po slavných osobnostech a celebritách. V lepším případě můžete také objevit nějaký úlovek na půdě domu prarodičů.

Je-li vintage skutečný originál, hledí se na něj, jako na sběratelský kousek a podle toho se většinou určuje jeho cena:

  1. Zda se jedná o značku

  2. Jaký je původ

  3. Kdo byl jeho majitelem

  4. K jaké příležitosti byl použit

  5. Jaký je současný stav použitelnosti (skvrny, nečistoty apd.)

  6. Z jaké doby pochází (roky)

Jinou Vintage móda. možností k získání tohoto druhu módy je zakoupení takzvané repliky, která by měla být věrnou napodobeninou originálu se vším všudy, včetně všeho použitého materiálu. Toto je již běžně možné a lépe dosažitelné.

Jsou i další možnosti. Je však zapotřebí mít stále na paměti, že pokud chceme do originální vintage módy investovat, měl by ji provázet de facto certifikát originality a potřebná dokumentace o jeho věrohodnosti (viz.zmíněné body). Toto je, ale mnohdy nelehká věc, protože doložení důkazných materiálů může být velmi komplikované buďto jejich nedostatkem a nebo samotnou pravostí těchto dokumentů.

Obecně lze říci, že když budete mít  hodně velké štěstí, můžete narazit i na světový unikát, který byl ušit na zakázku a je vlastně jediným svého druhu. To je, ale opravdu spíše souhra náhod a štěstí takto cenný vintage ulovit.

Poslední možností, jak mít tuto módu, je nové oblečení, které je inspirováno vintage prvky, nicméně se spíše řadí do retra stylu. Právě tím, že je nové, ztrácí na "vintage" hodnotě a může si ho tedy dovolit každý člověk.

A proč se teď tak často vintage móda hledá?

Protože je stále módním trendem i v roce 2014. 

A co vlastně vintage móda obnáší?

Všechny retro prvky 60. let, geometrické obrazce a tvary 1920 -1960, mezi něž patří zejména čtverce, pruhy, puntíky, kosočtverce, psychedelické obrazce, krasopísmo, orientální obrazce, foto potisky, nápisy, ornamenty co se používají na keramice, námořní kotvy, batika,  leopardí vzory, ozdobné krajky,  ozdobné výšivky, korálky, kamínky, sříbrné a zlaté nitě, z barev jsou to hlavně béžová, hnědá, bílá, černá, červená, zelená, oranžová, modrá, kontrasty barev a mozaiky, droboučké květinové motivy, velké kožešinové límce, dvouřadé vzhledově vypadající pánské kabáty, úzké šaty ve tvaru tužky, šaty velmi zdůrazňující útlý pas, kloboučky, šátky, doplňky a šperky, psaníčka a mnoho dalšího. Je to velmi pestrá móda s mnoha možnostmi využití. Velkou roli také hraje stylová móda.

 

Názvy vzorů tkanin

Co se nosilo. Rok 1900 - 1990.

Módní trendy jaro léto 2023 - Novinka!

Co pro Vás znamená vintage móda?

Vaše odpovědi jsou anonymní, bez e-mailu. Po odeslání Vás systém automaticky přenese na stránku Oblečení-FAQ.